0

Box Squat neznižuje výkonný výkon pre vzpieračov

Uncategorized

Squat, neznižuje výkon drepu pre WeightLifters

Zdroj: Wolters Kluwer Health: Lippincott Williams a Wilkins

Odstránenie cyklu skrátenia natiahnutia negatívne neovplyvňuje svalovú aktivitu,
Uvádza denník výskumu sily a kondicionovania

NEWSWISE – „Box Squat“, populárna tréningová technika pre vzpieračov, má „obmedzené negatívne následky“ na výkonnosť v oblasti silového výcviku, uvádza štúdiu v decembrovom vydaní Journal of Strength and Condition Resear Združenie pevnosti a kondicionovania. Časopis vydáva Lippincott Williams & Wilkins, súčasť Wolters Kluwer Health, popredného poskytovateľa informácií a spravodajských spoločností pre študentov, profesionálov a inštitúcií v medicíne, ošetrovateľstve, spojenectve zdravie a farmácie.

„Táto štúdia zistila veľmi malý rozdiel v kinetických premenných alebo svalovej aktivite medzi týmito dvoma zdvihmi,“ podľa štúdie, ktorú vedie Jeffrey M. McBride z Appalachianskej štátnej univerzity, Boone, N.C. Veľmi podobný stimul ako svalstvo nohy a dolnej časti chrbta, az tohto dôvodu by mnohí pravdepodobne viedli k podobnému počtu prírastkov sily pri tréningu. “

„Technika boxu“ odstraňuje cyklus skracovania natiahnutia, ale neznižuje si práškovú energiu
V štandardnej technike drepu umiestni váháka činku cez hornú časť chrbta a potom znižuje kolená, aby dosiahla polohu v drepe. Squat Box je ľahkou modifikáciou tejto techniky, v ktorej sa zdvíhač zastaví a sedí na krabici na konci drepu. Z toho vyplýva, že škatuľka pozostáva iba z excentrickej fázy-eliminuje koncentrickú fázu alebo cyklus „roztiahnutia“ na konci drepu.

Na testovanie účinkov tejto modifikovanej techniky mali vedci osem konkurenčných mužských powerlifterov, ktorí v náhodnom poradí vykonávali sériu drepov a škatule. Pohyby sa uskutočňovali, keď stáli na silovej plošine s prevodcami pripevnenými k tyči na meranie sily a rýchlosti, ktoré sa použili na výpočet energie. Elektromyografia sa použila na meranie elektrickej aktivity v príslušných svaloch.

„Výsledky naznačujú, že horná sila a vrchná sila sú podobné medzi drepom a boxom,“ píšu McBride a jeho kolegovia. V skutočnosti bola počas niektorých opakovaní horná sila počas drepu podstatne nižšia v porovnaní s drepom boxu. Všeobecne platí, že elektromyografia vykazovala vyššiu svalovú aktivitu počas drepu v porovnaní s krabičkou.

Squat Box je populárnou alternatívou k konvenčnej technike drepu pre vzpieračov. Použitie škatule však eliminuje cyklus skracovania natiahnutia. V iných druhoch aktivít-najmä skákanie, vedie k značne zvýšeným výkonom cyklus skrátenia roztiahnutia. Žiadne predchádzajúce štúdie sa však nepozerali na to, ako eliminácia cyklu skrátenia úsekov pomocou krabice ovplyvňuje kinetiku a svalovú aktivitu výťahu.

Výsledky naznačujú, že krabica Squat „nemá významný pozitívny alebo negatívny vplyv na výkon drepu“, píšu autori. „Použitie drepu alebo boxového drepu tak ponúka veľmi podobný stimul ako svalstvo nohy a dolnej časti chrbta a mnohí pravdepodobne viedli k podobnému počtu prírastkov sily pri tréningu.“ Domnievajú sa však, že pretože cyklus skracovania úsekov je „dôležitou súčasťou“ mnohých športov, „drep vrátane cyklu skrátenia natiahnutia môže mať väčší úžitok“.

O časopise Journal of Strength and Condition Research
Redakčnou misiou Journal of Strength and Condition Research (JSCR) je rozvíjať vedomosti o sile a kondicionovaní prostredníctvom výskumu. Odlišným aspektom tohto denníka je to, že obsahuje návrhy na užitočné využívanie výskumných zistení. Zatiaľ čo názov časopisu určuje silu a kondicionovanie ako samostatné entity, sila sa považuje za súčasť kondicionovania. Časopis si želá propagovať publikovanie recenzovaných rukopisov, ktoré zvyšujú naše chápanie kondicionovania a športu prostredníctvom aplikovanej vedy o cvičení. JSCR je oficiálny výskumný denník Národnej asociácie silových a kondicionovania. Národná asociácia sily a kondicionovania.